4 Mart 2014

5. Seri Tayland parası 50 Satang

   Japon Hükümeti tarafından 1942 yılında çıkartılan 5. Seri Tayland parası 50 Satang, 65 mm x 119 mm ebatlarında basılmıştır. 

   Kral Rama 8’in gençlik resimlerinin kullanıldığı 5. seri banknotlarda, Guilloche Design olarak adlandırılan, oldukça hassas, karmaşık ve birbirini tekrar eden desen tasarımlarından oluşan ince detay çizimleri bulunmaktadır.

Paranın ön yüzüne ait bilgiler : 

   Çeşitli tonlarda yeşil renklerin kullanıldığı 50 Satang’lık banknot’un ön yüzünde, sağ alt köşede bir mermer sütun üzerinde Anayasa, sol üst köşede Garuda amblemi (Hindu ve Budist mitolojilerinde yer alan kuş ve insan melezi yaratık) yer alır. Banknot’un sağ tarafında 8. Kral Ananda Mahidol’un ( Rama VIII 1935-1946 ) genç yaşta resmedilmiş askeri üniformalı portresi bulunmaktadır. Banknotların sol alt ve sağ üst köşelerinde 50 Satang yazmaktadır.


Paranın arka yüzüne ait bilgiler : 

   Ön yüzdeki gibi çeşitli tonlarda yeşil renklerin kullanıldığı 50 Satang’lık banknot’un arka yüzünde, Bangkok’daki Tayland Kraliyet Sarayı’nın (Grand Place) resmi, resmin hemen altında ise Tayca olarak sahte para basmanın cezası hakkında bir bilgi bulunmaktadır.

Paranın çıkış tarihi : 1942

Paranın ebatları : 65 mm x 119 mm

   Bir önceki yazımız 6. Seri Tayland paraları hakkında bilgiler vermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder