3 Mart 2014

7. Seri Tayland paraları

   Tayland Bankası gözetimi altında, özel baskı şirketleri tarafından 1945 yılında basılan 7. Seri Tayland paraları, savaş nedeni ile kağıt ve mürekkep sıkıntısı olmasına rağmen oldukça tatmin edici bir kalitede çıkartılabilmiştir. 

   1 Baht, 5 Baht, 10 Baht ve 50 Baht olarak 4 çeşit basılan 7. Seri Tayland paralarının ön yüzlerinde; orta üst merkezde yer alan Garuda amblemi’nin (Hindu ve Budist mitolojilerinde yer alan kuş ve insan melezi yaratık) sağında ve solunda banknotların seri numaraları yer alır. Banknotların sağ alt köşelerinde Hinduizm tanrısı olan, mitolojik üç başlı beyaz fil Erawan’ın ( Airavata ) sembolü yer almaktadır. Her banknotun sol tarafında ise 8. Kral Ananda Mahidol’un ( Rama VIII 1935-1946 ) genç yaşta resmedilmiş askeri üniformalı portresi bulunmaktadır.


   7. Banknotların arka yüzlerinde ise; Bangkok’daki Dusit Sarayı içinde yer alan Anantasamakom Throne Hall isimli resepsiyon salonunun resmi bulunmaktadır. Neo Klasik tarzda inşa edilmiş salon günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Resmin hemen altında ise Tayca olarak sahte para basmanın cezası hakkında bilgi yazmaktadır.

   Bir önceki yazımız 8. Seri Tayland paraları hakkında bilgiler vermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder