4 Mart 2014

5. Seri Tayland parası 5 Baht

   Japon Hükümeti tarafından 1942 yılında çıkartılan 5. Seri Tayland parası 5 Baht, 66 mm x 125 mm ebatlarında basılmıştır. 

   Kral Rama 8’in gençlik resimlerinin kullanıldığı 5. seri banknotlarda, Guilloche Design olarak adlandırılan, oldukça hassas, karmaşık ve birbirini tekrar eden desen tasarımlarından oluşan ince detay çizimleri bulunmaktadır.


Paranın ön yüzüne ait bilgiler : 


   Çeşitli tonlarda turkuaz yeşili renklerin kullanıldığı 5 Baht’lık banknot’un ön yüzünde, sağ alt köşede Hinduizm tanrısı olan, mitolojik üç başlı beyaz fil Erawan’ın ( Airavata ) sembolü yer almaktadır. Banknot’un orta üst merkezinde Garuda amblemi (Hindu ve Budist mitolojilerinde yer alan kuş ve insan melezi yaratık) bulunmaktadır. Banknot’un sağ tarafında 8. Kral Ananda Mahidol’un ( Rama VIII 1935-1946 ) genç yaşta resmedilmiş askeri üniformalı portresi bulunmaktadır. Banknotların sol alt köşesinde Latin rakamı ile 5 Baht yazmaktadır. Banknot'un sol arka planında ise Bangkok’daki Dusit Sarayı içinde yer alan Anantasamakom Throne Hall isimli resepsiyon salonunun resmi bulunmaktadır. Neo Klasik tarzda inşa edilmiş salon günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Resmin hemen altında ise Tayca olarak sahte para basmanın cezası hakkında bilgi yazmaktadır.Paranın arka yüzüne ait bilgiler : 


   Ön yüzdeki gibi çeşitli tonlarda turkuaz yeşili renklerin kullanıldığı 5 Baht’lık banknot’un arka yüzünde, Royal Place’ın resmi, resmin hemen altında ise Tayca olarak sahte para basmanın cezası hakkında bir bilgi bulunmaktadır. Banknotun sağ üst köşesinde Latin rakamı ile, sol üst köşesinde Tay rakamı ile 5 yazmaktadır.


Paranın çıkış tarihi : 1942


Paranın ebatları : 66 mm x 125 mm


   Bir önceki yazımız 5. Seri Tayland parası 1 Baht hakkında bilgiler vermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder