20 Şubat 2014

2000 yılında basılan 50 Baht’lık hatıra parası

   2000 yılında basılan 50 Baht’lık hatıra parası, Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej ve Kraliçe Sirikit’in evliliklerinin 50. yıl dönümü olması nedeni ile Tayland Bankası ( Bank of Thailand ) tarafından basılmıştır. Aynı günde basılan 500.000 Baht’lık Banknot ile aynı ebat ve karakteristik özelliklere sahiptir.

   Kral Bhumibol Adulyadej'in ( Rama IX ) 9. Kral olması nedeni ile Banknot'ların seri numaraları 9R seri numarası ile başlamaktadır. 50 Baht’lık özel gün parasından 999.999 ( Dokuzyüz doksandokuzbin ) adet basılmıştır. 


   Banknot'un dış çerçevesi Kral ve Kraliçe'nin evliliklerinin 50. yıl dönümünü temsil etmek amacıyla kabartmalı altın şerit olarak basılmıştır. Banknot'ta, çoğunlukla sarı renk tonlarının kullanılması, Majesteleri Kral Bhumibol Adulyadej'in doğum günü ve evlendiği günü sembolize etmektedir. Kraliçe'yi sembolize eden mavi renk ise yer yer Banknot'un ön ve arka yüzünde kullanılmıştır.


   Banknot'un 126 mm x 205 mm 'lik ebatı Tayland Banknotları içinde kullanılan en büyük ebat'tır. Bu ebatlar 1902 yılında Kral Rama V tarafından basılan ilk Banknot'lardan alınmıştır.


Paranın ön yüzüne ait bilgiler : 


    Sarı rengin ağırlıklı olarak kullanıldığı Banknot’un ön yüzünde, Majesteleri Kral Bhumibol Adulyadej ve Kraliçe Sirikit’in üniformalı resmleri yer almaktadır. Arka planda Kraliçe Sirikit'in taç giyme töreni resmedilmiştir. Resmin hemen üzerinde Kralın başının üstünde Kralı temsi eden monogram, Kraliçe'nin başının üzerinde ise Kraliçe'yi temsil eden monogram bulunmaktadır. Paranın sağ üst köşesinde yine Kraliçe Sirikit’in monogramı ve altında Garuda (Hindu ve Budist mitolojilerinde yer alan kuş ve insan melezi yaratık) amblemi yer almaktadır.Paranın arka yüzüne ait bilgiler : 


   Sarı rengin ağırlıklı olarak kullanıldığı Banknot’un arka yüzün ortasında yer alan resimde 28 Nisan 1950 tarihinde yapılan Kral ve Kraliçe'nin düğün töreni tasvir edilmiştir. Resimde Kraliçe Sirikit’in büyükannesi, Kral ve Kraliçe’nin resmleri bulunmaktadır. Sağ üst köşede Majesteleri'nin faaliyetlerinden bir an tasvir edilmiştir. Sol üst köşede ise 1950 yılında Kral ve Kraliçe'nin Selandia Teknesi ile yaptıkları Bangkok gezisi sırasında teknenin güvertesinde çekilmiş fotoğrafı yer almaktadır. Fotoğrafın hemen altında Klai Kangwon Sarayı, Pium Suk Rezidans'ta Kral ve Kraliçe'nin çocukları ile beraber çekilmiş bir fotoğraf bulunmaktadır. 


Paranın basım tarihi : 8 Mayıs 2000


Paranın ebatları : 126 mm x 205 mm


   Bir önceki yazımız 1999 yılında basılan 1.000 Baht’lık hatıra parası hakkında bilgiler vermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder